„Nikdy som nemal žiadny nadprirodzený zážitok. Skutočné zlo predstavujú, obávam sa, ľudia."

Narodil som sa v roku 1981 na Myjave. Moje hororové a trilerové poviedky ste mohli čítať v časopisoch Filmag Extra, Trash (príloha časopisu Milk £ Honey), Novomestský spravodajca, Abdon, Howard alebo Kobka a v rôznych knižných zbierkach, antológiách a zborníkoch (Dokud nás smrt nerozdělí, Fantázia 2011, Koleje smrti, Za tebou, 66 + 6 hororů ve 100 slovech, Zombie apokalypsa, Sešívance, Ve špatný čas na špatném místě). Moja poviedkárska tvorba dočasne vyvrcholila na Vianoce 2016, kedy mi vydavateľstvo Hydra vydalo ponurú zbierku Obchádza nás temnota, obsahujúcu jedenásť poviedok.

Mnohé moje príbehy sú kontroverzné. Za krvák Prasa som v roku 2011 získal Cenu Béla za najlepšiu hororovú poviedku roka v rámci Ceny Fantázie. Naopak, v nemalej časti svojej tvorby násilie nepoužívam a radšej sa spolieham na budovanie pochmúrnej atmosféry s dôrazom na postavy, dialógy a medziľudské vzťahy. Mnohé z týchto poviedok sa odohrávajú v lesoch, alebo aspoň v ich blízkosti.

Píšem od roku 1995. 99% mojej tvorby je umiestnená na Slovensko, väčšinou na existujúce miesta. Často do hlavných úloh obsadzujem policajtov (Vozňovisko, Padla hmla) v čele s Enzechštejnom (poviedka + román Prasa, Lesy, Kozí ľudia, Bagrovisko, Kamionista, Poslední cigareta), prípadne z jedného príbehu do druhého nenápadne prechádzajú rôzne iné postavy (kriminalistický technik z Kozích ľudí dostal hlavnú rolu v Poslední cigarete, kde sa zrazil s čistým zlom). Stvoril som voľnú sériu hororov, ktorých hlavnými postavami sú malé deti, ktorým sa dejú veci, ktoré by mali veľký problém zvládnuť aj dospelí (Matilda, Kubo, Obesenec, Vilma a Noc bude temná. Ale po nej príde ráno). Mám v obľube i folk horror a tak ho občas píšem (Obrogod). V roku 2014 bola jeho poviedka Podzemie adaptovaná Filipom Bandurčinom do komiksovej podoby pre projekt Kreslený strach.

Hoci občas siaham aj po vyložene nadprirodzených motívoch, väčšinou sa spolieham na to, že najdesivejšie je zlo v nás, v ľuďoch. Tomu, čo je schopný urobiť človek človeku, sa veľakrát nevyrovná ani najbeštiálnejšia hororová postava. Naopak, tradičným hororovým prvkom, ako sú zombies, duchovia či upíri, sa snažím vyhýbať. Túžim sa na žáner pozerať novo, inovatívne a moderne. Preto ako čitateľ v posledných rokoch pred tvorbou starých klasikov (Stephen King, HPL, Dean R. Koontz) uprednostňujem sviežich autorov (Laird Barron, Philip Fracassi, Brian Evenson). Vždy treba poznať minulosť, ale tiež treba hľadieť do budúcnosti. A snažiť sa robiť to aspoň trochu inak.

Okrem poviedok píšem aj romány. V rokoch 2013 a 2014 som si v rámci selfpublishingu vydal dva hororové, konkrétne Kozích ľudí a Lesy. Na Bibliotéke 2019 prebehol krst môjho tretieho románu Prasa - Krvavý masaker na slovenských kopaniciach (napísaného na motívy hore spomínanej poviedky), ktorý mi vydalo Artis Omnis.

Druhou stranou mince môjho písania sú recenzie filmov, seriálov, kníh a komiksov. Tieto veci sú so mnou od útleho detstva, nakoľko rodičia vo mne už od začiatku základnej školy pestovali lásku k literatúre a poďakovanie im patrí aj za to, že mi, hoci často tak trochu proti svojej vôli, dovolili ako dieťaťu bývať hore do hlbokých piatkových nocí a pozerať na Nove a Filmnete horory. Okrem toho ma vychovali k úcte k prírode a ku zvieratám. Toto všetko sa na mojej tvorbe odzrkadlilo a výsledkom je to, čo je. Čo sa týka mojich recenzií, mám drsnejší, ráznejší štýl, lebo ma nebaví zbytočne dlho chodiť okolo horúcej kaše. Radšej idem rovno k veci, aby som čím skôr vedel, na čom som. Niekomu to vadí, ale mne zas vadia štandardné, banálne, nudné, hlúpe klišé veci. Recenziám sa oficiálne venujem od roku 2002 (kedy mi bola uverejnená recenzia na Aligátora 2: Mutáciu na kultovom českom webe Studna.net). Písal som však už dávno predtým; ako mnohí moji rovesníci, aj ja som mal zošity, do ktorých som si lepil z časopisov vystrihnuté filmové obrázky a písal k nim informácie o daných filmoch, prípadne svoje názory na ne. Odvtedy ubehlo veľa rokov a doslova tisícky rôznych článkov, recenzií, tematických textov a podobne. Mohli ste sa s nimi stretnúť na rôznych weboch (Recenzie.org, Studna, Kinema, MeToo.sk, CinemaView, Prameň.info, Multiverzum.sk, Fandom.sk) a sporadicky v časopisoch (Poľovníctvo a rybárstvo, Nový čas krimi, Fantázia, GoldMAN). Moje nové komentáre môžete nájsť na čsfd, kde som registrovaný ako tron.

Môžete na mňa natrafiť aj na DatabázeKníh.cz, kde hodnotím a komentujem knihy a zároveň som tam vedený aj ako autor. Rozhovory s mojou maličkosťou si môžete prečítať tu, tu, tu alebo tu.

Samozrejmosťou je FB, tak ak chcete, požiadajte ma o priateľstvo. Budem rád.

..................................................................................................................

Bibliografia:

(názov, útvar, miesto publikovania - názov časopisu, zbierky...)

2019

2018

2017

2016

2015

2014

 • Podzemie, komiks (Kreslený strach)
 • Lesy, román (e-book)
 • Kamionista II., poviedka na pokračovanie (Kobka)
 • Podzemie, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Ostrov, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Vnútorný hnev, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Pravda, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Potrubie, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Vrátil sa, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Prasa žije, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Obed, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Mesto z kameňa, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Dediny svietiace do tmy, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • 50, mikro-poviedka (66 + 6 hororov v sto slovách)
 • Deti Beštie, mikro-poviedka (Howard)
 • Vŕzganie podlahy, mikro-poviedka (Howard)
 • Horár, mikro-poviedka (Howard)

2013

2011

 • Prasa, poviedka (Fantázia 2011)

2008

2003